Jak zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce coraz częściej jest dostrzegalna przez zwykłych Polaków. Typowy Kowalski z roku dzięki rok się bogaci. Gwoli wielu z nas bieg to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, aczkolwiek coraz więcej osób stać na zakup własnego mieszkania. Często są to lokale z rynku wtórnego, które wymagają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a w wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektryk czy kuzyn złota rączka. Kupowane mieszkania coraz częściej nabywamy za gotówkę – co jest nie tylko oznaką wzrostu zamożności Polaków, ale również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych jest w celach inwestycyjnych. Mieszkania do remontu nie są jednak od razu gotowe na przyjęcie nowego dzierżawcy. Konieczne jest przeprowadzenie złożonych prac, które nierzadko mogą mieć przetrwać kolejne kilkadziesiąt czasów. Jak więc właściwie zaprojektować remont i na jakie możliwości zwrócić uwagę? O tymże poniżej.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowejDo zasadniczych prac dotyczących remontem dom u należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. Przy zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i również jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z reguły wymagają wymiany i okien i drzwi, co może wiązać się z kosztem nawet na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze wrota zewnętrzne czy okna zhandlujemy poniżej tysiąca złotych. Jeżeli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na przykład do mieszkania w budynku objętym ochroną konserwatora, koszt ten może wzrosnąć o kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wskazane jest zaplanować już na wstępie renowacji. Często po zamówieniu powinniśmy czekać na wyprodukowanie i montaż drzwi czy okien nawet do kilku tygodni, jeśli nie są dostępne od ręki. Wymiana tych elementów mieszkania wymaga też często uszkodzenia elementów ścian – poprzez podkucie czy zamurowanie szczelin. Po tego rodzaju pracach konieczne jest katalogów zabezpieczenie i dostosowanie służące do wyglądu lokalu. Wymiana otworów okiennych po ostatnim malowaniu elewacji byłaby nie tylko więcej kosztowna, ale i długotrwała.

Zmiana układu pomieszczeńSłużące do ciężkich i brudnych zadań należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni dzięki salon, połączenie łazienki spośród ubikacją czy zmiana liczbie pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń i stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część prac można rozwiązać łatwiej, wykorzystując stelaże i ściany spośród karton-gipsu. Porządny remont spośród reguły będzie jednak oparty o trwalsze rozwiązania. Wskazane jest zwrócić uwagę na pewną rzecz, która często zadziwia osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele większą ilość, niż się wydaje! Prace przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, odpowiednim wyborem będzie więc postanowienie o skorzystaniu z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie należy do najlżejszych prac. A musimy jeszcze pamiętać na temat bardzo ważnej rzeczy: przemiana układu pomieszczeń może wymagać również przeniesienie lub zmianę układu istniejących już aplikacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

Wymiana instalacjiW lokalach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, praktycznie zawsze konieczna jest wymiana aplikacji. Aluminiowa instalacja elektryczna być może stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą przyczynić się do zalania, a źle podłączona instalacja gazowa ma możliwość w pewnym czasie spowodować prawdziwą katastrofę. Kontrola wszystkich instalacji jak i również w razie potrzeby ich remont lub wymiana powinny stanowić jednym z najważniejszych kosztów w budżecie kupującego. Od stanu instalacji zależeć zostanie przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Napomknięte wcześniej zmiany układu pokoi mogą bezpośrednio wpływać w koszt wykonania lub modernizacji instalacji wszystkich typów. Odpowiednim rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze poprzednio rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – dzięki temu będziemy mieć ochronę jakości wykonanych prac. Koszty związane z wymianą aplikacji mogą być bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej w kawalerce to koszt od czasu 2 do 5 tysięcy złotych, w większym miejscu zamieszkania może to być chociażby ponad 10 tysięcy złotych. Prace hydrauliczne z definicji są tańsze, choć wymiana całego pionu również może być kosztowna.

Łazienka


Jednym z największych wydatków związanych spośród remontem mieszkania jest również łazienka. Remont tego pomieszczenia najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Poprawka wanny na prysznic, położenia umywalki czy toalety, natomiast nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów powinno się wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt prac przy wykończeniu niewielkiej kuchni w kawalerce wyniesie również od około 2 aż do 5 tysięcy złotych. Do tego dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od fantazji właściciela mieszkania. Najtańsze wykończenie zmieści się w paru tysiącach złotych do stanu "pod klucz", dla odmiennych osób wydatek kilkunastu tyś złotych na same płytki do łazienki to najmniejsza wartość. Wszystko zależeć będzie od momentu zasobności portfela inwestora albo wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali konstruowana była bez zachowania wszystkich pionów i poziomów. Niejednokrotnie różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Nierzadko fachowiec musi prostować ścianę na całej długości jak i również wysokości lub nie jest mógł tego wykonać wyjąwszy znaczącej utraty metrażu baru. Jeśli decydujemy się na remont kapitalny, warto zrobić go dobrze. Zamiast łatwych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki znane. Choć czas ich schnięcia, a skutkiem tego i remontu jest dłuższy, to wzorzec lokalu nie opadnie za pośrednictwem wiele lat. Początkowo dużo osób pomija też nakład pieniężny malowania ścian – może to być nawet kilka złotych za metr kwadratowy, zaś i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze barwnika ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie mieszkania w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować parę tysięcy złotych kosztu.

PosadzkiDobry remont kapitalny nie może obyć się bez zamiany podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach są panele podłogowe. Dostępne istnieją w olbrzymiej gamie barw, kształtów, barw. Często stosowane są też podłogi spośród płytek lub z desek: klejonych i litych. Wszelkie z rozwiązań ma nieco inną trwałość i odmienne zastosowanie. Oczywiście w relacji od środków finansowych możemy za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami przy kawalerce lub też oddać kilkadziesiąt tysięcy złotych na wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na specjalistyczne zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole aż do wyboru. Dla większości jednostek właściwym rozwiązaniem będzie przynajmniej zakup paneli podłogowych na temat grubości 8 milimetrów jak i również klasie ścieralności AC4. Pozwoli to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i zredukowanie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują zestaw w cenie produktu bądź za niewielką opłatą. Firmy działające na rynku proponują tą usługę w wartości około 15 złotych zbytnio metr kwadratowy. Do kosztów tych zaliczyć można nadal podkłady pod panele lub listwy przypodłogowe. To koszta które często pomijane są przy pierwszej analizie kosztów remontu.

KuchniaO jak dużo koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć zostanie tylko od fantazji właściciela mieszkania, to koszty szafek wykonywanych na zamówienie mamy możliwość oszacować z dość niemałym prawdopodobieństwem. zerknij na strone internetowa Firmy stolarskie dają takie produkty najczęściej w przedziale od nawet poniżej 1000 złotych do przeszło 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej łazienki koszt mebli wyniesie mniej więcej 2-5 tysięcy złotych, w dużych mieszkaniach i przy zastosowaniu najlepszych materiałów mamy możliwość zobaczyć rachunek opiewający w kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i nabycie mebli warto zaplanować dzięki wczesnym etapie remontu. Produkcja mebli na zlecenie trwa często od 2 aż do nawet 8 tygodni. W tym momencie można nawet przeprowadzić każde pozostałe prace remontowe. Właściwie więc wcześniej odpowiednio przeprowadzić pomiary i dostosować ułożenie instalacji elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej do układu sprzętu AGD i mebli.

Szafy wnękoweUsługi stolarskie przy remontowanych mieszkaniach często nie zaakceptować ograniczają się jedynie aż do zabudowy w kuchni. Raz za razem częściej korzystamy również wraz z szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie rozwiązania są wygodne, trwałe, a jednocześnie niekoniecznie drogie. Większość szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w cenie do 3000 złotych, niekiedy nawet z uwzględnieniem interesujących dodatków czy luster. Wytwarzanie szafy na wymiar ma możliwość zająć kilka tygodni, w podobny sposób ma to miejsce obok meblach kuchennych. Warto dlatego planować te zakupy jednocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie tylko ułatwi to zamówienie i pracę stolarzowi, ale często będzie też kartą przetargową do zbicia ceny mebli o kilkaset złotych.

Meblowanie i upiększanie


Wykonanie wszystkich prac remontowych to nie koniec. Bardzo ważne jest właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie często kurz może osiadać na meblach czy ścianach nawet przez wiele tygodni. Gdy ten etap mamy zbytnio sobą, warto umeblować mieszkanie i zadbać, by było przytulne. Elementy takie jak poduszki, świeczki czy zasłonki nie kosztują dużo, a będą w stanie zdecydowanie ulepszyć wygląd i komfort pubu. Pomijając fakt czy mieszkanie zamawiamy niezwykłego czy z wdrożeniem na wynajem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *